Hakkımızda

Platanus Publishing®, 5 yıldan beri uluslararası düzeyde düzenli olarak faaliyet yürütmekte olup, tüm temel alanlarda Üniversiteler Arası Kurul ve Akademik Teşvik Yönetmeliği’ndeki “Tanınmış Uluslararası Yayınevi” tanımını karşılamaktadır.

Yükseköğretim Genel Kurulu’nun 17/10/2019 tarihli toplantısında alınan karar ile, Doçentlik Başvuru Şartlarında yer alan, “Ulusal Yayınevi” ve “Uluslararası Yayınevi” tanımları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

Ulusal Yayınevi: En az dört yıl ulusal düzeyde düzenli faaliyet yürüten, yayınları Türkiye’deki üniversite kütüphanelerinde kataloglanan ve daha önce aynı alanda farklı yazarlara ait en az 20 kitap yayımlamış yayınevi.

Uluslararası Yayınevi: En az dört yıl uluslararası düzeyde düzenli faaliyet yürüten, yayımladığı kitaplar Yükseköğretim Kurulunca tanınan sıralama kuruluşlarınca belirlenen dünyada ilk 500’e giren üniversite kütüphanelerinde kataloglanan ve aynı alanda farklı yazarlara ait en az 20 kitap yayımlamış olan yayınevi.

Platanus Publishing®, Akademik Teşvik Yönetmeliği’nin yayımlandığı 27 Haziran 2018 Tarihli ve 30461 Sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan ve 17 Ocak 2020 tarihli ve 31011 Sayılı Resmi Gazete’de yer alan değişikliğe göre tüm temel alanlarda tanınmış uluslararası yayınevi niteliğine haizdir.

Platanus Publishing® Doçentlik Başvuru Şartlarında ve Akademik Teşvik Yönetmeliğinde belirtilen tanıma uygun olarak;

a) Yayınevimiz en az beş yıldır düzenli olarak ulusal/uluslararası düzeyde faaliyet yürütmektedir (Ek-1),

b) Dünyada ilk 500’e giren üniversite kütüphanelerinde kataloglanan kitap listemiz (Ek-2)

c) Türkiye’deki üniversite kütüphanelerinde kataloglanan kitap listemiz (Ek-3)

d) Tüm Temel Alanlarda farklı yazarlara ait ve Türkçe dışındaki dillerde yayımlanmış kitap listemiz (Ek-4)

TÜM TEMEL ALANLARDAKİ ULUSLARARASI TANINMIŞ YAYINEVİ BELGEMİZİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.