2022 MART DÖNEMİ ULUSLARARASI KİTAP BÖLÜMÜ

2022 yılı Mart ayında yayımlayacağımız uluslararası tematik kitaplarımız için kitap bölümü kabulü başlamıştır. Doçentlik ve akademik teşvik kriterleri bakımından uluslararası yayınevi statüsünde yer alan yayınevimizden çıkacak bu kitaplarla ilgili detaylı bilgiler aşağıda sizlere sunulmuştur. Özgün araştırma ve derleme türünde çalışmalarınız için aşağıdaki linkten bölüm başvurusu yapabilir, önceki dönemlerde yayımlamış olduğumuz kitap içeriklerini inceleyebilirsiniz.

Yayınevimizin uluslararası kütüphaneler ve bilim kuruluşları tarafından tanınırlığını takip etmek amacıyla, web sayfamızı inceleyebilir, online danışma hattı, Whatsapp hattımız ya da email yoluyla yayınevimizden bilgi alabilirsiniz. Ortaya çıkan çalışmalar, ÜAK’ın belirlediği temel alanlara göre aşağıdaki başlıklar halinde ayrı ayrı yayımlanacaktır.  

 

Editörler Kurulu 

Yukarıda belirtilen her bir kitabın ilgili alan uzmanlarından kurulu, yerli ve yabancı editör kurulları bulunmaktadır.

Yayımlanmak üzere gönderilen tüm çalışmalar editör kurullarımızın değerlendirmeleri sonrasında yayına kabul edilmelidir. 

 

Sınırlılıklar ve Şartlar 

Kitaplarda yer alacak bölümler Türkçe ve İngilizce dilinde yazılmış eserlerle sınırlıdır. Bu diller dışındaki çalışmalara yer verilmeyecektir. Bir yazar herhangi bir temel alandaki kitaba dilediği kadar çalışma ile katkı sağlayabilir. Bölümlerin yazar sayısı birden fazla olabilir. 

 

Yazım Kuralları 

Çalışma yazım düzeni 16 x 24 cm sayfa boyutunda, 12 punto, Times News Roman yazı karakterinde, üst-alt-sağ-sol boşluk 2,5 cm, serbest stilde oluşturulabilir. Çalışmanın mizanpaj işlemleri profesyonel grafik/dizgi ekibimiz tarafından yayınevimizce yapılacaktır. Her bir bölüm 20 sayfayı geçmemelidir. Kaynak yazımında tüm bilimsel referans sistemleri kullanılabilir. Yazar isim/leri, unvan/lar, kurum/lar çalışma ilk sayfasına dipnot olarak mutlaka eklenmelidir.

 

Yayın Süreci/Tarihler 

Değerlendirme ücreti ödenmiş çalışmalar doğrudan editör değerlendirmesine alınmaktadır. Editör(ler) değerlendirme sonuçları üyelik bilgileri ile sistemimize giriş yapılarak panel üzerinden takip edilebilmektedir. Değerlendirme sürecinin tamamlanmasıyla birlikte çalışmaların mizanpaj süreci başlamaktadır (1-15 Mart 2022). Bu süreçte her yazar ile mutlaka iletişime geçilerek çalışmalarının mizanpajı tamamlanmış son halleri baskı öncesi son kontrol ve onay için kendileri ile paylaşılmaktadır. Yazar onayının ardından (varsa düzeltmeler yapılarak) bölümler ilgili kitapta toplanarak ISBN başvurusu yapılarak kitapların pdf sürümleri web sayfamızda yayımlanmakta ve baskı süreci başlatılmaktadır. 

Kitapların ISBN barkodlu pdf sürümleri 20 Mart 2022 tarihinde web sayfamız üzerinden erişime açılacaktır.

 

Eser Değerlendirme Ücreti

Eser gönderimi sırasında editör/ler değerlendirmesi sonucu kabul/red şartına bağlı olmaksızın 500 TL ücret ödenir. Yayın için uygun bulunmayan çalışmalar için ücret iadesi yapılmamaktadır.  

  

Çalışma Son Gönderim Tarihi 

Çalışma son gönderim tarihi 28 Şubat 2022 olup, bu tarihten sonra kitapların yayın tarihinde herhangi bir aksaklığa mahal vermemek adına Mart dönemi kitaplarımız için hiçbir şekilde eser kabul edilemeyecektir.

 

MART DÖNEMİ KİTAP LİSTESİ