Hakkımızda

Platanus Publishing®, Platanus Limited Şirketinin marka tescilli yayıncılık markalarından biri olarak, sektörün her alanında deneyim sahibi ve akademik kariyere sahip bir ekip tarafından kurulmuştur. Kurucu ekibinin geçmişteki akademik ve kültür yayıncılığındaki deneyim ve bilgi birikiminin bir sonucu olarak da, çok kısa sürede akademik ve edebi türden yaklaşık 2000'in üzerinde kitabı okuyucuyla buluşturmuş durumdayız.

Kuruluş amacı; piyasa taleplerinden bağımsız, politik iklimin ayrıştırıcılığın dışında, dil, din, ırk gözetmeksizin toplumun tüm kesimlerinden okur, yazar ve yazar adaylarına hizmet vermektir. Yayınevimiz yazarlarımızın ifade özgürlüğünü koruyarak, yasal ve etik açıdan sorun içermeyen, her tür görüş ve ihtiyaca karşılık verecek kitaplar yayımlamak için kurulmuştur.

Baskı teknolojilerindeki gelişmelere paralel olarak günümüzde tüm dünyada Print on Demand tabanlı yayıncılık anlayışı geniş bir yer tutmaya başlamıştır. Bu da yeni nesil yayıncılık anlayışının gelişmesine temel oluşturmuştur. Klasik yayıncılık anlayışından farklı olarak yeni nesil yayıncılıkta yayınevi ve eser sahibi hem offset baskı tekniğindeki yüksek maliyetlere katlanmak zorunda kalmaz, hem de internet teknolojileri sayesinde kitabın yayına hazırlık süreçlerinin tüm aşamaları hızlı ve eksiksiz bir biçimde yürütülür.

Platanus Publishing® olarak yayıncılık dünyasında yeni bir nefes olmak adına yazarlarına profesyonel çözümler sunan, kalite odaklı ve kesintisiz bir hizmet anlaşıyla her an yanınızdayız..

 

Platanus Publishing®, 5 yıldan beri uluslararası düzeyde düzenli olarak faaliyet yürütmekte olup, tüm temel alanlarda Üniversiteler Arası Kurul ve Akademik Teşvik Yönetmeliği’ndeki “Tanınmış Uluslararası Yayınevi” tanımını karşılamaktadır.

Yükseköğretim Genel Kurulu’nun 17/10/2019 tarihli toplantısında alınan karar ile, Doçentlik Başvuru Şartlarında yer alan, “Ulusal Yayınevi” ve “Uluslararası Yayınevi” tanımları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

Ulusal Yayınevi: En az dört yıl ulusal düzeyde düzenli faaliyet yürüten, yayınları Türkiye’deki üniversite kütüphanelerinde kataloglanan ve daha önce aynı alanda farklı yazarlara ait en az 20 kitap yayımlamış yayınevi.

Uluslararası Yayınevi: En az dört yıl uluslararası düzeyde düzenli faaliyet yürüten, yayımladığı kitaplar Yükseköğretim Kurulunca tanınan sıralama kuruluşlarınca belirlenen dünyada ilk 500’e giren üniversite kütüphanelerinde kataloglanan ve aynı alanda farklı yazarlara ait en az 20 kitap yayımlamış olan yayınevi.

Platanus Publishing®, Akademik Teşvik Yönetmeliği’nin yayımlandığı 27 Haziran 2018 Tarihli ve 30461 Sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan ve 17 Ocak 2020 tarihli ve 31011 Sayılı Resmi Gazete’de yer alan değişikliğe göre tüm temel alanlarda tanınmış uluslararası yayınevi niteliğine haizdir.

Platanus Publishing® Doçentlik Başvuru Şartlarında ve Akademik Teşvik Yönetmeliğinde belirtilen tanıma uygun olarak;

a) Yayınevimiz en az beş yıldır düzenli olarak ulusal/uluslararası düzeyde faaliyet yürütmektedir (Ek-1),

b) Dünyada ilk 500’e giren üniversite kütüphanelerinde kataloglanan kitap listemiz (Ek-2)

c) Türkiye’deki üniversite kütüphanelerinde kataloglanan kitap listemiz (Ek-3)

d) Tüm Temel Alanlarda farklı yazarlara ait ve Türkçe dışındaki dillerde yayımlanmış kitap listemiz (Ek-4)

TÜM TEMEL ALANLARDAKİ ULUSLARARASI TANINMIŞ YAYINEVİ BELGEMİZİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.